INFORMACJA O WARUNKACH UDZIELANIA POMOCY W FORMIE STYPENDIUM SZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 750 z późn. zm.), oraz Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radomia (Uchwała Rady Miejskiej w Radomiu nr 284/2012 z dnia 27 lutego 2012 r. - t. j. Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2018 r., poz. 6486 z późn. zm.):
Wniosek o przyznanie pomocy w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2024/2025 należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu ul. Limanowskiego 134, lub przesłać za pośrednictwem poczty lub platformy e-PUAP. Druk wniosku dostępny będzie w MOPS w Radomiu ul. Limanowskiego 134 oraz na stronie www.bip.mops.radom.pl.
Uczniowie pełnoletni winni sami składać wnioski o przyznanie stypendium lub udzielić rodzicowi (opiekunowi) pisemnego upoważnienia do złożenia wniosku, reprezentowania w postępowaniu i pobierania przyznanego świadczenia. Wniosek taki winien być złożony na odrębnym druku, niezależnie od wniosku złożonego na uczniów niepełnoletnich.
Wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów można składać od 01.09.2024 r. do 15.09.2024 r. Dzień 15.09.2024 r. jest ustawowo ostatecznym terminem do składania wniosków. Wniosek może zostać przyjęty po tym terminie wyłącznie w przypadku gdy Wnioskodawca uprawdopodobni, że nastąpiło to w wyniku wystąpienia szczególnych okoliczności, np. takich jak: śmierć wspólnie zamieszkującego i wspólnie gospodarującego członka rodziny, utrata zatrudnienia przez rodzica lub opiekuna ucznia, ciężki wypadek lub nagła choroba ucznia, długotrwała choroba rodzica lub opiekuna ucznia, klęska żywiołowa, itp. Brak wystąpienia tego typu przesłanki skutkować będzie w przypadku wniosków złożonych po terminie odmową przyznania stypendium szkolnego.
Wnioski o przyznanie stypendium dla słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych można składać od 01.10.2024 r. do 15.10.2024 r. Dzień 15.10.2024 r. jest ustawowo ostatecznym terminem do składania wniosków. Przyjęcie wniosku po terminie może nastąpić na warunkach określonych powyżej.
Stypendia szkolne przysługują:
Stypendium szkolne nie przysługuje:
STYPENDIUM SZKOLNE
podstawa prawna art. 90d ustawy o systemie oświaty
Stypendium szkolne mogą otrzymać uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, a w szczególności z rodzin:
Zgodnie z ustawą i regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Radomia stypendium szkolne udziela się w formie:
1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych,
w tym wyrównawczych, niewykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą m.in. takich jak:
2) Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym m.in. takiej jak:
3) W przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy kolegiów stypendium może być przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych
z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (bilety miesięczne, zakwaterowanie)
4) stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach wymienionych powyżej nie jest możliwe, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów udzielenie stypendium w formach wymienionych powyżej nie jest celowe
Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% kwoty zasiłku rodzinnego
i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty tego zasiłku.
Stypendium szkolne przyznaje się na okres maksymalnie 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych na okres maksymalnie 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
Stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo.
DOKUMENTOWANIE WYDATKÓW
Zgodnie z § 5 ust. 1a Regulaminu w przypadku przyznania stypendium szkolnego w formie rzeczowej wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia imiennych rachunków (faktur) lub innych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne. Wypłata przyznanego stypendium następuje do wysokości udokumentowanych wydatków poniesionych na cele edukacyjne (§ 5 ust. 1b Regulaminu).
W przypadku udzielenia stypendium szkolnego w formie świadczenia pieniężnego wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o tym, ze wypłacona kwota zostanie wydatkowana na cele edukacyjne, a po wypłaceniu stypendium przedstawi imienne rachunki (faktury) lub inne dokumenty potwierdzające wydatkowanie go na cele edukacyjne (§ 5 ust. 3 Regulaminu).
Powyższe wydatki na rok szkolny 2024/2025 powinny być dokonane w okresie od 01/07/2024 r. do 30/06/2025 r. Wydatki na zakup biletów autobusowych oraz opłaty za internet powinny być dokonane w okresie od 01/09/2024 r. do 30/06/2025 r.
WSTRZYMANIE, COFNIĘCIE, NAŁOŻENIE OBOWIĄZKU ZWROTU STYPENDIUM
Stypendium może być wstrzymane lub cofnięte jeżeli doszło do utraty uprawnień do jego otrzymywania.
Rodzice/opiekunowie prawni ucznia otrzymującego stypendium szkolne lub pełnoletni uczeń są zobowiązani niezwłocznie powiadomić o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
W przypadku stwierdzenia, że stypendium zostało nienależnie pobrane, zostaje nałożony obowiązek jego zwrotu.
Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Jeżeli osoba zobowiązana do dokonania rozliczenia stypendium przyznanego w formie pieniężnej nie dopełniła tego obowiązku, i nie udokumentowała wydatkowania stypendium na cele edukacyjne zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz Regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radomia nakładany jest obowiązek zwrotu stypendium.